Petru Fercal

Preoți slujitori Ianuarie 10, 2013

Pr. Petru Fercal de la Parohia „Sf. Ioan Botezătorul” din Botoşani s-a născut la 30.03.1960, în localitatea Paltinu, comuna Vatra Moldoviţei, judeţul Suceava, din părinţii Nicolae şi Ecaterina Fercal, rezultând 7 copii, el fiind al treilea.

A urmat cursurile şcolii primare şi gimnaziale în perioada 1967-1975 în satul natal.

În perioada 1975-1977 a urmat prima treaptă de liceu la Liceul „Dragoş Vodă” din Câmpulung Moldovenesc.

În perioada 1978-1983 a urmat Seminarul Teologic de la Mănăstirea Neamţ, cu media generală 9.09, ca şef de promoţie.

În 1983-1984 a satisfăcut stagiul militar la Unitatea Militară 01336 din Zalău.

În 1984-1988 a urmat cursurile Institutului Teologic de Grad Universitar Bucureşti cu cea mai mare medie generală din Arhiepiscopia Iaşilor – 9, 41.

S-a căsătorit cu d-ra Chirvase Elena în 1988 şi are trei copii: Andreea – născută în 1989, Andrei – născut în 1991 şi Ioan – născut în 2008.

În 30 noiem. 1988 a fost hirotonit diacon, iar în 1 decembrie 1988 preot pe seama parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” din Botoşani.

În 1990 a fost numit ca misionar la Protopopiatul Botoşani şi a urmat cursurile de Metodologie şi Didactică organizate la Institutul Teologic din Bucureşti.

În 1998 a urmat cursurile postuniversitare de pregătire psihopedagogică în cadrul Univ. „Al. I. Cuza” Iaşi şi cursurile de definitivare.

În 1999 a urmat cursurile de promovare.

În 2007 a participat la Atelierul de pregătire din cadrul proiectului „Hristos împărtăşit copiilor” susţinut la Protopopiatul Botoşani.

În 1994 a primit distincţia de iconom.

La parohie a efectuat următoarele lucrări:

• executat gardul bisericii din fier;
  • a decomandat interiorul casei parohiale;
  • a executat tencuieli la interiorul şi exteriorul casei;
  • a zidit două anexe;
  • a schimbat instalaţia electrică, termică şi de gaze naturale.

La biserică:

• a executat extinderea pridvorului;
  • a consolidat biserica în urma fisurilor apărute;
  • a tencuit interior/exterior din nou;
  • schimbarea integrală a acoperişului;
  • executarea de instalaţie termică;
  • pictarea altarului şi o parte din boltă.

A construit Aşezământul pastoral-filantropic cu demisol, parter şi mansardă (cantină, săraci, club pentru tineri, bibliotecă).

În anul 2011, luna octombrie, ziua 30 a avut loc sfinţirea Bisericii, a Aşezământului Pastoral-Filantropic şi a casei parohiale de către Î.P.S. Teofan şi P.S. Calinic Botoşăneanul alături de un sobor de preoţi şi diaconi, cu această ocazie primind distincţia de iconom stavrofor.

Data hirotonire: 1988-12-01